| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 13 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.535" (13.589mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.150" (3.810mm) |
| Length - Stack Height: | 0.235" (5.969mm) |
| Length - Tail: | 0.150" (3.810mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-08-02-T-D-170-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 194 $1.55000 |
![]() |
DWM-07-52-S-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 174 $1.55000 |
![]() |
DW-17-11-T-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.55000 |
![]() |
DW-17-11-T-S-616Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.55000 |
![]() |
DW-17-11-T-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.55000 |
![]() |
DW-19-09-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.55000 |
![]() |
DW-20-17-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.55000 |
![]() |
DW-20-17-T-S-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.55000 |
![]() |
EW-14-19-T-S-860Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.55000 |
![]() |
EW-14-19-T-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.55000 |