| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.225" (5.715mm) |
| Length - Stack Height: | 0.340" (8.636mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-05-15-L-D-402-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.55000 |
![]() |
HW-10-08-L-S-346-087Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 300 $1.55000 |
![]() |
DW-04-13-G-D-843Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.55000 |
![]() |
DW-04-13-G-D-875Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.55000 |
![]() |
DW-04-13-G-D-895Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.55000 |
![]() |
DW-04-13-G-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.55000 |
![]() |
TW-12-10-T-S-381-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 263 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-826Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-865Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |