| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.255" (6.477mm) |
| Length - Stack Height: | 0.865" (21.971mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-13-S-S-885Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-920Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-980Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-981Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
HDWM-03-55-G-D-370-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 238 $1.55000 |
![]() |
HW-06-20-T-D-1000-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.55000 |
![]() |
HW-06-20-T-D-800-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.55000 |
![]() |
DWM-06-55-G-S-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 227 $1.55000 |
![]() |
DWM-06-55-G-S-354Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 227 $1.55000 |
![]() |
TW-07-06-T-D-433-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.55000 |