| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.225" (5.715mm) |
| Length - Stack Height: | 0.895" (22.733mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-04-13-G-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.55000 |
![]() |
TW-12-10-T-S-381-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 263 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-826Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-865Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-885Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-920Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-980Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-981Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.55000 |
![]() |
HDWM-03-55-G-D-370-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 238 $1.55000 |