| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.110" (28.194mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.430" (10.922mm) |
| Length - Stack Height: | 0.530" (13.450mm) |
| Length - Tail: | 0.150" (3.810mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-12-G-D-550-250Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-570-165Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.55000 |
![]() |
DW-10-17-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.55000 |
![]() |
DW-10-17-T-D-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-610-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-620-245Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-625-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-646-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-650-330Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-685-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |