| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.110" (28.194mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.349" (8.865mm) |
| Length - Stack Height: | 0.646" (16.400mm) |
| Length - Tail: | 0.115" (2.921mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-12-G-D-650-330Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-685-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-710-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-710-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-725-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-750-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-750-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-764-173Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-788-160Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-800-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.55000 |