| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.470" (11.938mm) |
| Length - Stack Height: | 0.750" (19.050mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-10-11-T-S-725-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 186 $1.53000 |
![]() |
HW-10-11-TM-S-725-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 186 $1.53000 |
![]() |
DW-10-20-L-S-845Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 184 $1.53000 |
![]() |
EW-10-14-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 172 $1.53000 |
EW-10-14-L-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 172 $1.53000 |
|
![]() |
DW-14-19-T-S-1040Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.53000 |
![]() |
HW-12-16-T-S-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 116 $1.53000 |
![]() |
HW-12-16-T-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 111 $1.53000 |
![]() |
TW-03-02-S-D-120-070Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 951 $1.55000 |
![]() |
HW-03-09-SM-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.55000 |