| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.380" (9.650mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.129" (3.277mm) |
| Length - Stack Height: | 0.251" (6.375mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-12-16-T-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 111 $1.53000 |
![]() |
TW-03-02-S-D-120-070Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 951 $1.55000 |
![]() |
HW-03-09-SM-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.55000 |
![]() |
HW-03-09-S-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.55000 |
![]() |
DW-03-13-S-D-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 798 $1.55000 |
![]() |
HW-05-15-G-D-295-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 780 $1.55000 |
![]() |
HW-05-15-G-D-387-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 780 $1.55000 |
![]() |
DW-04-13-G-D-675Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 693 $1.55000 |
![]() |
DW-04-13-G-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 693 $1.55000 |
![]() |
DW-04-13-G-D-880Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 693 $1.55000 |