| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.187" (4.750mm) |
| Length - Stack Height: | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Tail: | 0.070" (1.778mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-03-09-SM-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.55000 |
![]() |
HW-03-09-S-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.55000 |
![]() |
DW-03-13-S-D-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 798 $1.55000 |
![]() |
HW-05-15-G-D-295-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 780 $1.55000 |
![]() |
HW-05-15-G-D-387-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 780 $1.55000 |
![]() |
DW-04-13-G-D-675Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 693 $1.55000 |
![]() |
DW-04-13-G-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 693 $1.55000 |
![]() |
DW-04-13-G-D-880Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 693 $1.55000 |
![]() |
HW-05-11-SM-S-500-120Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 693 $1.55000 |
![]() |
HW-04-14-G-D-950-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 643 $1.55000 |