| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.230" (5.842mm) |
| Length - Stack Height: | 0.950" (24.130mm) |
| Length - Tail: | 0.250" (6.350mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-05-G-S-260-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.55000 |
![]() |
TW-06-05-G-S-300-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.55000 |
![]() |
TW-06-05-G-S-300-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.55000 |
![]() |
TW-06-05-G-S-310-155Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.55000 |
![]() |
TW-06-05-G-S-370-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.55000 |
![]() |
TW-06-05-G-S-400-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.55000 |
![]() |
TW-07-01-G-S-125-097Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 529 $1.55000 |
![]() |
TW-07-01-G-S-165-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 529 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 498 $1.55000 |
![]() |
EW-06-13-S-S-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 498 $1.55000 |