| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.323" (8.204mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.101" (2.565mm) |
| Length - Stack Height: | 0.125" (3.175mm) |
| Length - Tail: | 0.097" (2.464mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-07-01-G-S-165-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 529 $1.55000 |
![]() |
DW-06-13-S-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 498 $1.55000 |
![]() |
EW-06-13-S-S-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 498 $1.55000 |
![]() |
EW-08-15-S-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.55000 |
![]() |
DW-07-08-L-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 445 $1.55000 |
![]() |
DW-07-08-L-D-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 445 $1.55000 |
![]() |
DW-07-08-L-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 445 $1.55000 |
![]() |
DW-07-08-L-D-255Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 445 $1.55000 |
![]() |
DW-07-08-L-D-312Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 445 $1.55000 |
![]() |
DW-07-08-L-D-320Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 445 $1.55000 |