| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 13 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.456" (11.582mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.121" (3.073mm) |
| Length - Stack Height: | 0.245" (6.223mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-13-09-T-S-256-094Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 13POS |
In Stock: 200 $1.53000 |
![]() |
DW-14-19-T-S-375Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.53000 |
![]() |
DW-14-19-T-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.53000 |
![]() |
HW-10-11-T-S-725-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 186 $1.53000 |
![]() |
HW-10-11-TM-S-725-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 186 $1.53000 |
![]() |
DW-10-20-L-S-845Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 184 $1.53000 |
![]() |
EW-10-14-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 172 $1.53000 |
EW-10-14-L-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 172 $1.53000 |
|
![]() |
DW-14-19-T-S-1040Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.53000 |
![]() |
HW-12-16-T-S-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 116 $1.53000 |