| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 18 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.480" (12.192mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.090" (2.286mm) |
| Length - Stack Height: | 0.280" (7.112mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DWM-03-60-G-D-480Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 237 $1.53000 |
![]() |
DWM-03-60-G-D-585Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 237 $1.53000 |
![]() |
TW-12-05-T-S-370-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 232 $1.53000 |
![]() |
TW-12-05-T-S-380-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 232 $1.53000 |
![]() |
TW-07-10-T-D-260-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.53000 |
DW-14-07-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.53000 |
|
![]() |
DW-14-07-L-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.53000 |
![]() |
DWM-05-01-L-D-214Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 223 $1.53000 |
![]() |
HW-08-15-T-S-375-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 218 $1.53000 |
![]() |
HDWM-05-54-S-S-320-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 211 $1.53000 |