| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.594" (15.088mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.114" (2.896mm) |
| Length - Stack Height: | 0.380" (9.652mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-07-10-T-D-260-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.53000 |
DW-14-07-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.53000 |
|
![]() |
DW-14-07-L-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.53000 |
![]() |
DWM-05-01-L-D-214Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 223 $1.53000 |
![]() |
HW-08-15-T-S-375-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 218 $1.53000 |
![]() |
HDWM-05-54-S-S-320-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 211 $1.53000 |
![]() |
HW-08-08-T-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 210 $1.53000 |
![]() |
HW-08-08-T-D-285-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 210 $1.53000 |
![]() |
HW-08-08-T-D-355-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 210 $1.53000 |
![]() |
DW-07-19-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.53000 |