| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.190" (4.826mm) |
| Length - Stack Height: | 0.375" (9.525mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HDWM-05-54-S-S-320-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 211 $1.53000 |
![]() |
HW-08-08-T-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 210 $1.53000 |
![]() |
HW-08-08-T-D-285-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 210 $1.53000 |
![]() |
HW-08-08-T-D-355-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 210 $1.53000 |
![]() |
DW-07-19-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.53000 |
![]() |
DW-07-19-T-D-1020Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.53000 |
![]() |
DW-07-19-T-D-1100Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.53000 |
![]() |
DW-07-19-T-D-995Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.53000 |
![]() |
TW-13-09-T-S-236-094Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 13POS |
In Stock: 200 $1.53000 |
![]() |
TW-13-09-T-S-245-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 13POS |
In Stock: 200 $1.53000 |