| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.323" (8.204mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.066" (1.676mm) |
| Length - Stack Height: | 0.192" (4.877mm) |
| Length - Tail: | 0.065" (1.651mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-04-01-G-D-195-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-1050Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-1063Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-1085Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-1175Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-905Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-910Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-LM-D-910Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |