| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.410" (10.414mm) |
| Length - Stack Height: | 0.910" (23.114mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-14-L-D-985Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
TW-05-03-T-D-250-100-001Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 249 $1.50000 |
![]() |
HW-05-15-T-D-300-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 247 $1.50000 |
![]() |
HW-05-15-T-D-350-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 247 $1.50000 |
![]() |
HW-05-15-T-D-420-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 247 $1.50000 |
![]() |
HW-05-15-TM-D-300-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 247 $1.50000 |
![]() |
DWM-06-53-S-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.50000 |
![]() |
DWM-06-53-S-S-280Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.50000 |
![]() |
DWM-06-53-S-S-285Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.50000 |
![]() |
DWM-06-53-S-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.50000 |