| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.323" (8.204mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.068" (1.727mm) |
| Length - Stack Height: | 0.195" (4.953mm) |
| Length - Tail: | 0.060" (1.524mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-14-L-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-1050Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-1063Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-1085Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-1175Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-905Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-910Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-LM-D-910Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-985Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 251 $1.50000 |