| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | - |
| Length - Stack Height: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-01-L-D-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-120-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-125-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-135-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-145-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-155-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
HW-06-08-S-S-335-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 581 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-270Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.50000 |