| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.323" (8.204mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.078" (1.981mm) |
| Length - Stack Height: | 0.155" (3.937mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-08-S-S-335-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 581 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-270Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.50000 |
DW-07-10-S-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 407 $1.50000 |
|
![]() |
DW-07-10-S-S-490Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.50000 |
![]() |
DW-05-11-T-T-730Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 514 $1.50000 |
![]() |
HW-07-09-G-S-220-205Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 478 $1.50000 |
![]() |
HW-07-20-T-D-680-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 444 $1.50000 |
![]() |
HW-04-20-T-D-750-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 425 $1.50000 |