| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.305" (7.747mm) |
| Length - Stack Height: | 0.220" (5.588mm) |
| Length - Tail: | 0.205" (5.207mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-20-T-D-680-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 444 $1.50000 |
![]() |
HW-04-20-T-D-750-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 425 $1.50000 |
![]() |
DW-05-08-G-D-216-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 421 $1.50000 |
![]() |
HW-05-09-L-D-375-090-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 409 $1.50000 |
![]() |
HW-08-10-TM-D-394-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 394 $1.50000 |
EW-10-12-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.50000 |
|
![]() |
EW-10-12-L-S-580Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.50000 |
![]() |
EW-10-12-L-S-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.50000 |
![]() |
EW-10-12-L-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.50000 |
![]() |
EW-07-13-T-D-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.50000 |