| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.323" (8.204mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.098" (2.489mm) |
| Length - Stack Height: | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Tail: | 0.105" (2.667mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-01-L-D-125-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-135-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-145-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-155-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
HW-06-08-S-S-335-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 581 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-270Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.50000 |
![]() |
DW-05-14-L-D-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.50000 |
DW-07-10-S-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 407 $1.50000 |
|
![]() |
DW-07-10-S-S-490Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.50000 |