| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.170" (4.318mm) |
| Length - Stack Height: | 0.395" (10.033mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-04-15-G-D-478-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.50000 |
![]() |
HW-04-15-G-D-365-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.50000 |
![]() |
TW-05-12-G-S-650-365Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 610 $1.50000 |
![]() |
HW-07-09-G-S-457-136Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 595 $1.50000 |
![]() |
HW-07-09-G-S-630-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 595 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-120-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-125-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-135-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |
![]() |
TW-05-01-L-D-145-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.50000 |