| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.110" (28.194mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.460" (11.684mm) |
| Length - Stack Height: | 0.500" (12.700mm) |
| Length - Tail: | 0.150" (3.810mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-05-16-G-D-204-120Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 637 $1.50000 |
![]() |
HW-04-11-S-S-615-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 636 $1.50000 |
![]() |
HW-04-15-G-D-300-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.50000 |
![]() |
HW-04-15-G-D-370-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.50000 |
![]() |
HW-04-15-G-D-395-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.50000 |
![]() |
HW-04-15-G-D-478-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.50000 |
![]() |
HW-04-15-G-D-365-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.50000 |
![]() |
TW-05-12-G-S-650-365Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 610 $1.50000 |
![]() |
HW-07-09-G-S-457-136Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 595 $1.50000 |
![]() |
HW-07-09-G-S-630-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 595 $1.50000 |