| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.110" (28.194mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.440" (11.176mm) |
| Length - Stack Height: | 0.570" (14.478mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-04-14-G-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.47000 |
![]() |
EW-04-14-G-D-870Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-730-185Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 282 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-787-157Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 282 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-810-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 282 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-820-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 282 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-945-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 282 $1.47000 |
![]() |
HW-06-12-L-S-700-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 270 $1.47000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-520-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 269 $1.47000 |
![]() |
HW-10-13-T-S-1000-115Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 258 $1.47000 |