| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Stack Height: | 0.520" (13.208mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-10-13-T-S-1000-115Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 258 $1.47000 |
![]() |
DW-06-20-S-S-845Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.47000 |
![]() |
DW-06-20-S-S-865Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.47000 |
![]() |
DWM-04-52-G-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.47000 |
![]() |
DWM-06-54-G-S-315Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.47000 |
![]() |
DWM-06-54-G-S-330Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.47000 |
![]() |
HW-03-09-L-D-403-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 232 $1.47000 |
![]() |
HW-06-15-G-S-475-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 230 $1.47000 |
![]() |
TW-07-04-T-D-315-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.47000 |
![]() |
DW-16-11-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.47000 |