| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.110" (28.194mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.085" (2.159mm) |
| Length - Stack Height: | 0.945" (24.000mm) |
| Length - Tail: | 0.080" (2.032mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-12-L-S-700-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 270 $1.47000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-520-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 269 $1.47000 |
![]() |
HW-10-13-T-S-1000-115Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 258 $1.47000 |
![]() |
DW-06-20-S-S-845Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.47000 |
![]() |
DW-06-20-S-S-865Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.47000 |
![]() |
DWM-04-52-G-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.47000 |
![]() |
DWM-06-54-G-S-315Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.47000 |
![]() |
DWM-06-54-G-S-330Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.47000 |
![]() |
HW-03-09-L-D-403-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 232 $1.47000 |
![]() |
HW-06-15-G-S-475-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 230 $1.47000 |