| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 11 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.405" (10.287mm) |
| Length - Stack Height: | 0.315" (8.000mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-11-10-L-S-300Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 11POS |
In Stock: 297 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-570-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 294 $1.47000 |
![]() |
EW-04-14-G-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.47000 |
![]() |
EW-04-14-G-D-870Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-730-185Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 282 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-787-157Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 282 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-810-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 282 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-820-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 282 $1.47000 |
![]() |
TW-10-12-T-S-945-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 282 $1.47000 |
![]() |
HW-06-12-L-S-700-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 270 $1.47000 |