| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.535" (13.589mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.135" (3.429mm) |
| Length - Stack Height: | 0.320" (8.128mm) |
| Length - Tail: | 0.080" (2.032mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-12-03-T-S-320-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 263 $1.45000 |
![]() |
TW-12-03-T-S-340-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 263 $1.45000 |
![]() |
EW-06-14-S-S-925Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.45000 |
![]() |
HW-03-15-L-D-355-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 232 $1.45000 |
![]() |
DW-15-12-T-S-435Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.45000 |
![]() |
DW-15-12-T-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.45000 |
![]() |
DW-15-12-T-S-665Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.45000 |
![]() |
DW-15-12-T-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-1070Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-1080Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.45000 |