| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.175" (4.445mm) |
| Length - Stack Height: | 0.925" (23.495mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-03-15-L-D-355-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 232 $1.45000 |
![]() |
DW-15-12-T-S-435Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.45000 |
![]() |
DW-15-12-T-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.45000 |
![]() |
DW-15-12-T-S-665Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.45000 |
![]() |
DW-15-12-T-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-1070Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-1080Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-925Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-964Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.45000 |
![]() |
HW-14-08-T-S-375-075Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 218 $1.45000 |