| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 15 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.170" (4.318mm) |
| Length - Stack Height: | 0.750" (19.050mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-08-14-G-S-1070Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-1080Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-925Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-964Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.45000 |
![]() |
HW-14-08-T-S-375-075Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 218 $1.45000 |
![]() |
HW-14-08-T-S-375-090Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 218 $1.45000 |
![]() |
DW-04-13-L-D-903-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 217 $1.45000 |
![]() |
DW-04-13-L-D-910-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 217 $1.45000 |
![]() |
DW-04-20-T-T-875-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 203 $1.45000 |
![]() |
HDWM-06-01-G-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 189 $1.45000 |