| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.210" (5.334mm) |
| Length - Stack Height: | 0.910" (23.114mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-04-20-T-T-875-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 203 $1.45000 |
![]() |
HDWM-06-01-G-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 189 $1.45000 |
![]() |
DW-16-09-T-S-437-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.45000 |
![]() |
DW-08-13-L-S-900-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 170 $1.45000 |
DW-20-07-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.45000 |
|
![]() |
DW-20-07-T-S-230Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.45000 |
![]() |
DW-20-07-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.45000 |
![]() |
DW-20-07-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.45000 |
![]() |
DWM-08-01-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 146 $1.45000 |
![]() |
DW-13-20-T-S-855-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 113 $1.45000 |