| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DWM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.450" (11.430mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.130" (3.302mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-13-20-T-S-855-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 113 $1.45000 |
![]() |
HW-11-15-T-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 111 $1.45000 |
![]() |
HW-08-08-T-S-250-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 104 $1.45000 |
![]() |
HW-08-08-T-S-280-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 104 $1.45000 |
![]() |
DW-09-10-G-S-410Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.45000 |
![]() |
HW-03-15-S-D-315-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.47000 |
![]() |
DW-03-11-S-D-600-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 753 $1.47000 |
![]() |
EW-05-15-G-D-230Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 707 $1.47000 |
![]() |
EW-05-15-G-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 707 $1.47000 |
![]() |
EW-04-14-G-D-106Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 693 $1.47000 |