| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.110" (28.194mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.285" (7.239mm) |
| Length - Stack Height: | 0.735" (18.669mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-12-L-S-750-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 441 $1.45000 |
![]() |
TW-06-12-L-S-820-119Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 441 $1.45000 |
![]() |
TW-06-12-L-S-860-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 441 $1.45000 |
![]() |
TW-06-12-L-S-890-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 441 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 434 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-210-540Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-360-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-370-225Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-430-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-470-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |