| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.720" (18.288mm) |
| Length - Stack Height: | 0.600" (15.240mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-08-G-D-210-540Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-360-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-370-225Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-430-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-470-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-475-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-475-155Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-480-175Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-491-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-510-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |