| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.831" (21.107mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.241" (6.121mm) |
| Length - Stack Height: | 0.470" (11.938mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-08-G-D-475-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-475-155Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-480-175Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-491-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-510-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-510-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-550-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-550-140Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-622-104Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
DW-11-07-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 348 $1.45000 |