| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.831" (21.107mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.141" (3.581mm) |
| Length - Stack Height: | 0.550" (13.970mm) |
| Length - Tail: | 0.140" (3.556mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-08-G-D-622-104Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
DW-11-07-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 348 $1.45000 |
|
![]() |
DW-11-07-G-S-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 348 $1.45000 |
![]() |
DW-10-07-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.45000 |
![]() |
DW-10-07-T-D-205Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.45000 |
![]() |
DW-10-07-T-D-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.45000 |
![]() |
DW-10-07-T-D-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.45000 |
![]() |
DW-10-07-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.45000 |
![]() |
EW-03-14-S-D-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.45000 |
![]() |
DW-09-13-L-S-580Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 319 $1.45000 |