| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 20 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.430" (10.922mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.110" (2.794mm) |
| Length - Stack Height: | 0.210" (5.334mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-10-07-T-D-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.45000 |
![]() |
DW-10-07-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.45000 |
![]() |
EW-03-14-S-D-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.45000 |
![]() |
DW-09-13-L-S-580Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 319 $1.45000 |
![]() |
DW-09-13-L-S-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 319 $1.45000 |
![]() |
DW-03-14-S-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 309 $1.45000 |
![]() |
DW-03-14-S-D-1100Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 309 $1.45000 |
![]() |
DW-03-14-S-D-1165Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 309 $1.45000 |
![]() |
DW-03-14-S-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 309 $1.45000 |
![]() |
HW-05-08-L-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.45000 |