| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.420" (10.668mm) |
| Length - Stack Height: | 0.900" (22.860mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-05-08-L-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.45000 |
![]() |
DW-12-15-L-S-212Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 297 $1.45000 |
![]() |
TW-04-10-L-D-330-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.45000 |
![]() |
TW-04-10-L-D-355-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.45000 |
![]() |
TW-04-10-L-D-355-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.45000 |
![]() |
TW-04-10-L-D-380-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.45000 |
![]() |
TW-04-10-L-D-392-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.45000 |
![]() |
TW-04-10-L-D-395-075Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.45000 |
![]() |
DW-04-14-G-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.45000 |
![]() |
DW-04-14-G-D-1050Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.45000 |