| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.614" (15.596mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.159" (4.039mm) |
| Length - Stack Height: | 0.355" (9.017mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-04-10-L-D-355-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.45000 |
![]() |
TW-04-10-L-D-380-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.45000 |
![]() |
TW-04-10-L-D-392-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.45000 |
![]() |
TW-04-10-L-D-395-075Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.45000 |
![]() |
DW-04-14-G-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.45000 |
![]() |
DW-04-14-G-D-1050Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.45000 |
![]() |
DW-04-14-G-D-1055Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.45000 |
![]() |
DW-04-14-G-D-1060Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.45000 |
![]() |
DW-04-14-G-D-1085Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.45000 |
![]() |
DW-04-14-G-D-1090Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.45000 |