| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.160" (4.064mm) |
| Length - Stack Height: | 0.670" (17.018mm) |
| Length - Tail: | 0.200" (5.080mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-12-L-S-710-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 441 $1.45000 |
![]() |
TW-06-12-L-S-735-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 441 $1.45000 |
![]() |
TW-06-12-L-S-750-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 441 $1.45000 |
![]() |
TW-06-12-L-S-820-119Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 441 $1.45000 |
![]() |
TW-06-12-L-S-860-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 441 $1.45000 |
![]() |
TW-06-12-L-S-890-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 441 $1.45000 |
![]() |
DW-08-14-G-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 434 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-210-540Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-360-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |
![]() |
TW-03-08-G-D-370-225Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.45000 |