| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.594" (15.088mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.194" (4.928mm) |
| Length - Stack Height: | 0.280" (7.112mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-05-G-D-290-190Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-300-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-340-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-370-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-10-07-T-S-470-140Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-500-015Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.44000 |
![]() |
DW-09-08-T-D-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.44000 |
![]() |
DW-09-08-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.44000 |
![]() |
DW-09-08-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.44000 |
![]() |
DW-09-08-T-D-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.44000 |