| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.594" (15.088mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.134" (3.404mm) |
| Length - Stack Height: | 0.370" (9.400mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-10-07-T-S-470-140Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-500-015Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.44000 |
![]() |
DW-09-08-T-D-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.44000 |
![]() |
DW-09-08-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.44000 |
![]() |
DW-09-08-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.44000 |
![]() |
DW-09-08-T-D-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.44000 |
DW-09-07-G-S-200-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 302 $1.44000 |
|
![]() |
DW-06-20-T-D-350-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 300 $1.44000 |
![]() |
DW-06-20-T-D-760-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 300 $1.44000 |
![]() |
DW-03-20-G-Q-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 297 $1.44000 |