| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 18 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.530" (13.462mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.170" (4.318mm) |
| Length - Stack Height: | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-09-08-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.44000 |
![]() |
DW-09-08-T-D-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.44000 |
DW-09-07-G-S-200-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 302 $1.44000 |
|
![]() |
DW-06-20-T-D-350-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 300 $1.44000 |
![]() |
DW-06-20-T-D-760-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 300 $1.44000 |
![]() |
DW-03-20-G-Q-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 297 $1.44000 |
![]() |
DW-11-15-L-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 297 $1.44000 |
DW-12-08-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 297 $1.44000 |
|
![]() |
TW-09-12-T-S-875-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 9POS |
In Stock: 282 $1.44000 |
![]() |
TW-09-12-T-S-900-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 9POS |
In Stock: 282 $1.44000 |