| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.535" (13.589mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.155" (3.937mm) |
| Length - Stack Height: | 0.290" (7.366mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-04-03-L-D-295-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 387 $1.44000 |
![]() |
TW-04-03-L-D-315-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 387 $1.44000 |
![]() |
TW-04-03-L-D-315-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 387 $1.44000 |
![]() |
TW-04-03-L-D-325-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 387 $1.44000 |
![]() |
EW-08-09-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.44000 |
![]() |
EW-08-09-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.44000 |
![]() |
DW-08-19-L-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 379 $1.44000 |
![]() |
DW-09-12-L-S-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-452Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |