| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.100" (2.540mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-08-19-L-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 379 $1.44000 |
![]() |
DW-09-12-L-S-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-452Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-510Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-543Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-LM-S-452Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
TW-07-03-T-S-315-080-004Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-02-19-G-T-1090Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 341 $1.44000 |