| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.268" (6.807mm) |
| Length - Stack Height: | 0.452" (11.481mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-10-10-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-510Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-543Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-L-S-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-10-10-LM-S-452Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
TW-07-03-T-S-315-080-004Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 377 $1.44000 |
![]() |
DW-02-19-G-T-1090Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
DW-02-19-G-T-990Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-185-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-185-205Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |