| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.230" (5.842mm) |
| Length - Stack Height: | 0.990" (25.146mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-05-G-D-185-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-185-205Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-195-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-250-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-260-210Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-265-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-280-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-290-190Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-300-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |
![]() |
TW-03-05-G-D-340-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.44000 |