| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DWM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.410" (10.414mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.090" (2.286mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-12-19-T-S-1035Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.41000 |
![]() |
DW-12-19-T-S-1122Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.41000 |
![]() |
DW-12-19-T-S-874Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.41000 |
![]() |
TW-03-07-G-D-150-050Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 951 $1.42000 |
![]() |
TW-04-06-S-S-450-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.42000 |
![]() |
DW-03-10-S-D-500-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 753 $1.42000 |
![]() |
TW-05-08-G-S-175-270Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.42000 |
![]() |
TW-05-08-G-S-185-375Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.42000 |
![]() |
TW-05-08-G-S-250-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.42000 |
![]() |
TW-05-08-G-S-520-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.42000 |