| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 4 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.673" (17.094mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.103" (2.616mm) |
| Length - Stack Height: | 0.450" (11.430mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-03-10-S-D-500-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 753 $1.42000 |
![]() |
TW-05-08-G-S-175-270Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.42000 |
![]() |
TW-05-08-G-S-185-375Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.42000 |
![]() |
TW-05-08-G-S-250-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.42000 |
![]() |
TW-05-08-G-S-520-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.42000 |
![]() |
DW-04-08-S-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 732 $1.42000 |
![]() |
DW-04-08-S-D-211Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 732 $1.42000 |
![]() |
DW-04-08-S-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 732 $1.42000 |
![]() |
DW-04-08-S-D-255Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 732 $1.42000 |
![]() |
DW-04-08-S-D-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 732 $1.42000 |